Kamila Mottlová – Loveless

Kamila Mottlová – Loveless

Úterý 13.7.2021 20:00 a Středa 14.7.2021 20:30 / Výstaviště Praha 🕘 30 minut  👨‍👨‍👦 13+

O souboru

Kamila Mottlová vystudovala pražskou HAMU, obor choreografie. V průběhu studia absolvovala stáž v Jerusalem academy of performing arts, během té doby také vystupovala v divadle Susanne Dellal v Tel Avivu v inscenacích In your rooms a Uprising, v choreografii Hofeshe Shechtera. V současné době pracuje jako tanečnice a choreografka, podílela se na řadě choreografií k divadelním inscenacím Jihočeského divadla, Divadla Vila Štvanice, Divadla DISK, Divadla NoD a plzeňského Jižního předměstí.

O představení

Jak dlouho bude trvat, než se i my dostaneme do bodu,
kdy bude samota jediná možnost, jak nespáchat seppuku?*

*seppuku = rituální sebevražda japonských samurajů, v Evropě známá jako harakiri**
**harakiri = poněkud vulgární varianta slova seppuku, kterou by samuraj nikdy nepoužil

Loveless je třetí vlastní taneční sólo choreografky a tanečnice Kamily Mottlové a její několikátou
choreografickou prací s jediným tanečníkem na scéně. Plenérová inscenace (work in progress)
sólového projektu Kamily Mottlové zpracovává japonský fenomén “hikikomori” (odtržení se).

Podle japonského psychologa, Tamaki Saïtóa, je hikikomori člověk, který se dobrovolně rozhodne
uzavřít před společností. Izoluje se doma, ve svém pokoji a odmítá jakýkoli fyzický kontakt s okolním
světem, a to až po dobu několika let. V současné době se v Japonsku odhaduje minimálně milion,
ale spíš mnohem více takových případů.

TVŮRČÍ TÝM

choreografie / interpretace / koncept / Kamila Mottlová

režie / hudba / Janek Lesák

dramaturgie / Natálie Preslová

choreografická supervize / Václav Kuneš

voiceover / Karel Kratochvíl

fotografie / Tereza Veselá

 

Vznik inscenace finančně podpořili Státní fond kultury ČR a Ministerstvo kultury ČR.


Bratři v tricku – Hra o trůn

Bratři v tricku – Hra o trůn

Středa 14.7.2021 16:30 / Výstaviště Praha  🕘 60 minut  👨‍👨‍👦 6+

O souboru

Umělecké uskupení Bratři v tricku patří již přes deset let ke špičce na poli nového cirkusu u nás. Členové souboru Václav Jelínek a Adam Jarchovský jsou jedni z nejvýraznějších artistních umělců v České republice. Pravidelně se účastní všech významných festivalů a přehlídek pouličního a novocirkusového divadla. Bratři v tricku svojí uměleckou činností výrazným způsobem napomáhají k mezinárodní reprezentaci českého nového cirkusu.
Web: bratrivtricku.cz

O představení

Toaletní pohádka na malou i velkou od 4 let.

Když musíš, tak musíš! Odskočte si s Bratry v tricku, kteří hravou formou míří přímo na mísu ožehavého tématu a nejen žonglováním záchodovými prkýnky, papíry a štětkami přibližují nejmenším divákům místo, kam i císař pán chodí sám. Spláchněte starosti na originální vyvoněné rodinné show, ve které jde o… trůn!

Účinkují: Adam Jarchovský, Václav Jelínek
Loutky a scéna: Klára Fonová
Dramaturgie: Zuzana Vojtíšková
Režie: Karel Kratochvíl
Produkce, Michaela Holbíková, ART Prometheus


Žongléros Ansámbl – Hvězdář

Žongléros Ansámbl – Hvězdář

📅 Čtvrtek 15.7.2021 17:00 / Výstaviště Praha  🕘 30 minut  👨‍👨‍👦 3+

O souboru

Plzeňská novocirkusová company působící již více jak deset let, kdy nasbírali spoustu zkušeností, které jim pomáhají vést a sdružovat performery a umělce, kteří se věnují různým oblastem nového cirkusu, pohybového divadla a flow arts. Poskytují jim profesionální zázemí k tvorbě a prezentaci. V posledních letech se zaměřuje na tvorbu autorských představení pro dětské i dospělé publikum.

O představení

Poetické novocirkusové představení pro nejmenší vás zavede na magickou vesmírnou cestu po hvězdách. Ale pozor na neuvážená přání. Strážce hvězdného nebe Hvězdář totiž nestrpí, aby bylo takové přání vysloveno bez následků.

A co se stane, když ve vzteku vyletí z úst malé Nadii? Hvězdář pošle Nadie z noční oblohy Hvězdu, která každé takové přání vyplní.

Nadiu čeká bláznivá cesta po planetách a galaxiích. Zažije nebezpečí, překoná nástrahy a objeví i sílu přátelství. A jen dobré srdce jí nakonec pomůže dostat se zpět domů.

Divadelní představení propojuje novocirkusové disciplíny jako je vzdušná akrobacie, jízda na jednokolce nebo hooping s mluveným slovem i poezií.

Režie a námět: Martina Vaněčková

Účinkují: Jan Brand, Hany Kubátová, Tomáš TuTy Tuter, Nadia Schrage, Martina Vaněčková

Kostýmní design: Lucie Bartošová

Divadelní supervize: Roman Černík, Lucie Bartošová

Produkce: Žongléros Ansámbl


Činoherní studio Ústí nad Labem - Černá sanitka

Činoherní studio Ústí nad Labem - Černá sanitka

Neděle 11.7.2021 19:30 / Výstaviště Praha 🕘 60 minut  👨‍👨‍👦 13+ !

O souboru

Činoherní studio města Ústí nad Labem je progresívní divadelní scéna s devětačtyřicetiletou historií. Po celou dobu své historie vyzdvihovala svobodný tvořivý duch a lpěla na apolitické umělecké tvorbě. Činoherní studio vychovalo širokou hereckou a tvůrčí generaci, jež se k ústecké scéně vždy hrdě hlásila.

O představení

Mejdan, láska, prázdniny, únos. Tři kámoši se setkávaj v domovskym Ústí nad Labem po nejdivnějšim akademickym roce, jakej kdy zažili. Konečně začíná léto bez distanční výuky, vzduchem tepe hudba, tělem šije extáze a na okolních sídlištích někdo unáší děcka. Je na Mariánský skále pořád čarodějnice? Co se stalo v Mojžíři? A kde je sakra Petr?!

Černá teenagerská komedie letící v rychlejším tempu než je maximální rychlost dodávky, která je jedinou scénografií inscenace, je volně inspirována hororovými příběhy z populární knihy Černá sanitka Petra Janečka. (www.cernasanitka.cz)


Rozálie Havelková a Anežka Hessová – Rozladěné držky

Rozálie Havelková a Anežka Hessová – Rozladěné držky

Čtvrtek 15.7.2021 20:00 / Výstaviště Praha  🕘 60 minut  👨‍👨‍👦 10+

O souboru

Performerky Rozálie Havelková a Anežka Hessová toho mají překvapivě hodně společného. Obě hrají na akordeon a část svých životů prožily v cirkuse. Anežka studovala v Indii kathak a Róza ve Španělsku flamenco. Anežka vytváří taneční a divadelní přestavení a také představení pro děti a část svého dětství strávila v kočovném divadle. Róza profesionálně zpívá swing s jazzovým big bandem, hraje šansony na svůj starý akordeon, příležitostně se věnuje herectví a k cirkusu utekla až jako dospělá.

O představení

Světoznámé dívčí umělecké duo Rozladěné držky se po velkolepém, veleúspěšném, světovém turné po Španělském venkově konečně vrací do své vlasti se zbrusu novou grandiózní cirkusovou show. Jedinečný umělecký zážitek plný dech beroucích akrobatických triků, pompézních tanečních efektů a brilantních hudebních výkonů. Jeden večer. Dvě dívky. Dvoje držky. Osm končetin, dvacet hbitých prstů a tři sta čudlíků. Unikátní, neopakovatelná podívaná pro celou rodinu, kterou si nelze nechat ujít.
Hrají a zpívají: Rozálie Havelková, Anežka Hessová
Koncept: Rozálie Havelková, Anežka Hessová, Kristýna Milaberská
Režijní spolupráce: Ondřej Havelka


Divadlo Drak – A do třetice všeho...

Divadlo Drak - A do třetice všeho...

Čtvrtek 8.7.2021 17:00 / Výstaviště Praha  🕘 50 minut  👨‍👨‍👦 3+

O souboru

Divadlo Drak je domácí hradeckou scénou, jehož tvorba od počátku vychází nejen z tradice (východo)českého loutkářství, ale také z principu originální autorské tvorby pro děti i dospělé založené na imaginaci a neotřelé nápaditosti. Za svou historii bylo často průkopníkem nových metod a tvůrčích postupů a získalo četná ocenění u nás i v zahraničí. Inscenace Draku, hrdého dědice odkazu kočovných loutkářů, viděli během šedesáti let jeho existence diváci ve více než 650 městech a obcích nacházejících se v 38 různých zemích na pěti kontinentech (Evropa, Asie, Austrálie, Severní a Jižní Amerika). Tyto země mají v součtu 1 571 275 000 obyvatel, což představuje asi 21 % celosvětové populace, a mluví se v nich 34 různými úředními jazyky. Jejich celková rozloha je přibližně 59 425 774 km, tedy asi 12 % zemského povrchu, resp. zhruba 40 % zemské pevniny. Celkový součet vzdáleností jejich hlavních měst od Hradce Králové činí 119 155 km, tedy zhruba trojnásobek délky rovníku či 200 000x více, než kolik činí vzdálenost mezi Divadlem Drak a divadelní ubytovnou v Tomkově ulici nebo restaurací Na Hradě.

Web: draktheatre.cz/

O představení

Po výletech mezi indiány či do cirkusového zvěřince se Divadlo Drak obrací zpět k lidové klasice. Z inscenace A do třetice všeho… se dozvíte, že bez práce nejsou svatební koláče, že kdo přespříliš rozmazluje svoje děti, ten riskuje, že jimi bude sněden, a že krást se opravdu, ale opravdu nevyplácí. Moudrost a půvab klasických pohádek se tu navíc snoubí s magií loutkového divadla, romantikou starých hracích skříní a nenahraditelnou energií živé hudby. Inscenace A do třetice všeho… je určena nejmenším divákům a vychází z klasických pohádek, jak je zaznamenali Karel Jaromír Erben, Božena Němcová a další. Inspiruje se slavnou tradicí lidového loutkového a jarmarečního divadla či fenoménem kramářské písně a hledá pro ně nové, současné výrazové prostředky. Trojici příběhů, ve kterých magická trojka hraje trojnásobnou roli, tak budeme vyprávět podobně, jak to lidoví loutkáři dělají už po staletí. A přece jinak…

Scénář: Tomáš Jarkovský, Jakub Vašíček
Režie: Jakub Vašíček
Scénografie: Kamil Bělohlávek
Dramaturgie: Tomáš Jarkovský
Hrají: Petra Cicáková, Barbara Humel / Pavla
Lustyková, Filip Huml, Pavel Černík


Bratři v tricku – Běžkařská odysea

Bratři v tricku – Běžkařská odysea

📅 Úterý 13.7.2021 17:00 / Mariánské náměstí  🕘 45 minut  👨‍👨‍👦 6+

"Mariánské náměstí funguje jako oddychová zóna i jako prostor nezávislé kultury s komunitním přesahem od září 2019. V této uvolněné a netradiční podobě setrvá do zahájení revitalizace schválené Radou hlavního města Prahy na konci roku 2020. (Více o projektu Moje Mariánské na https://www.iprpraha.cz/marianskenamesti.)"

O souboru

Umělecké uskupení Bratři v tricku patří již přes deset let ke špičce na poli nového cirkusu u nás. Členové souboru Václav Jelínek a Adam Jarchovský jsou jedni z nejvýraznějších artistních umělců v České republice. Pravidelně se účastní všech významných festivalů a přehlídek pouličního a novocirkusového divadla. Bratři v tricku svojí uměleckou činností výrazným způsobem napomáhají k mezinárodní reprezentaci českého nového cirkusu.
Web: bratrivtricku.cz

O představení

Výlet je závodem, jehož hlavní cena je zážitek. V tomto ohledu jsou tito muži nejlepšími závodníky z nejlepších – skuteční šampióni. Dokonce větší, než si sami myslí. Dva běžkaři ztraceni v mapě i v ročním období, bok po boku a však v jedné stopě podstupují běžkařskou odyseou – bludnou pouť s nejasným koncem i průběhem! Hole vzhůru, vosk na knír, čaj na kuráž a krok sun krok!

Představení „Běžkařská odysea“ čerpá z letitých zkušeností Bratrů v tricku na poli pouličního divadla. Tradičně silnou doménou souboru je sebeironie, žonglování, předmětová manipulace, střídmá akrobacie a laskavý humor. Diváci budou psychicky i fyzicky vtaženi do děje ať se děje co se děje.  Žádná stopa? Nevadí, tohle představení není žádná klasika!

Jak praví oblíbené německé rčení: „LANGLÄUFER LEBEN LÄNGER“ — „běžkaři žijí déle“! Smích a humor prý taky roky přidávají. Tak račte s tímto představením objevit elixír nesmrtelnosti!

Běžkaři: Adam Jarchovský, Václav Jelínek
Supervize: Tomsa Legierski
Kostýmy: Jarmila Enochová


Balaton 1982

Balatón 1982

Čtvrtek 14.7.2022 20:00 /Výstaviště, Pátek 15.7.2022 18:00 /Mariánské nám., Sobota 16. 7. 2022 20:00 /Výstaviště 🕘 40 min

"Mariánské náměstí je otevřený prostor určený nekomerčnímu umění, které podpoří komunitní život nejen residentů, ale i lidí, kteří zde pracují, projdou náhodou kolem."

O souboru

Projekt Balatón 1982 nebude iba dvojica hercov na vodnom bicykli, ale aj malý historický exkurz do uniformnej doby, hudby a módy osemdesiatych rokov. Cesta k moru na Západ bola pre drvivú väčšinu obyvateľov krajín Varšavskej zmluvy nedosiahnuteľnou métou. Projekt má byť odrazom našej spoločnosti v období transformačného procesu, akýmsi satirickým divadlom, ktoré podporuje kritické myslenie, šíri občianske hodnoty a chce pripomínať, že sloboda a demokracia nie je samozrejmosťou. Všetko prostredníctvom súčasného umeleckého jazyka a prostredníctvom humoru, ktorý bude atraktívny aj pre mladšie generácie.

Inscenácia sa realizuje v koprodukcii tvorcov zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska. Myslíme si, že je nesmierne dôležité tvoriť a zároveň pobaviť živým umením, ktoré príde za ľuďmi, ale má aj pridanú umeleckú a občiansku hodnotu.

O představení

Vitajte v roku 1982. Jazero Balatón je rajom dovolenkárov z krajín Východného bloku a jeho mútne vody majú byť náhradou oceánu pre ľudí zo socialistických krajín.
Malý satirický exkurz do uniformnej doby, hudby a módy rokov osemdesiatych. Vodný bicykel sa plaví na vlnách humoru a situačných gagov.

Interaktívne non-verbálne pouličné divadlo s trochou nostalgie a satiry. Doba je divná, ale žiť sa musí. Nekem a Balatón a riviéra !

Réžia: Adrián Schvarzstein
Hudba: Pavol Hubinák
Kostýmy: Petra Vlachynská

Účinkujú:
Adriána Pešinová a Jan Šprynar
alebo
Jarka Sýkorová a Mirek Sýkora


Cirkus Nostalgie – Show Cirkusu Nostalgie

Cirkus Nostalgie – Show Cirkusu Nostalgie

Pondělí 12.7.2021 17:00, 18:30 a 20:00 / Výstaviště Praha  🕘 45 minut  👨‍👨‍👦 3+

O souboru

Tajemné ležení zapomenutého cirkusu bez šapitó. Show plná podivných bytostí, bizarních příběhů a nevídaných čísel. Temný netvor, nejvyšší baletka světa, obří had, oboustranná žena, neuvěřitelný Dlouhorukáč, mořská panna a mnoho dalších podivností světa. Interaktivní divácká hra na kole štěstí o výběr další atrakce. Bláznivá obsluha cirkusové kavárny CirCafé. Výtvarná dílna na výrobu loutkových hrdinů Cirkusu Nostalgie.

O představení

Celodenní cyklus bláznivých atrakcí a podivných bytostí.


Race Horse Company – Motosikai

Race Horse Company – Motosikai

Čtvrtek 8.7.2021 20:00, Pátek 9.7. 2021 20:00,  / Výstaviště Praha  🕘 45 minut  👨‍👨‍👦 3+

O souboru

Nekompromisní současný cirkus Společnost Race Horse Company se zrodila v roce 2008 z potřeby vytvořit nekompromisní a jedinečný cirkus bez omezení. Drsná a připravená vystoupení jsou založena na silných akrobatických schopnostech, estetice chaosu, temného humoru a překvapení. Company se stále posouvá a obvykle je o několik kroků příliš daleko.
Vyvážením skutečného pocitu nebezpečí a komediální úlevy zanechaly ve světě současného cirkusu obrovskou stopu.
Od samého začátku se společnost Race Horse Company zaměřila na mezinárodní turné se svými hitovými show jako Petit Mal a Super Sunday.
Zakládajícím členům společnosti Race Horse Company byla v roce 2016 udělena cena státního cirkusu za jejich riskování a nekompromisní práci.

O představení

“Drumset zpívá, muži létají nad dodávkou a publikum je oslněné!” “Králové pouličního cirkusu”

Tři finští akrobati stoupají oblohou jako superhrdinové, zatímco vy se modlíte za jejich bezpečné přistání.
Přehlídka se vyznačuje mnoha ochrannými známkami společnosti Race Horse Company pro teeterboard a míčovou akrobacii a také bezkonkurenčním přístupem. Zvráceným humorem, nekonečnými akrobatickými triky a nefiltrovanou energií si posádka Motosikai získala srdce diváků po celé Evropě.