O souboru

Nori Sawa začal svoji profesionální kariéru evropského loutkáře v roce 1992, kdy jej podpořilo japonské Ministerstvo Kultury a umožnilo mu vycestovat do Evropy. Od té doby žije v Praze a často cestuje mezi Japonskem a Českou republikou. Se svými sólo představeními vystupoval už ve více než 25 zemích. Každoročně je hostem mezinárodních divadelních festivalů v Evropě, Asii i Americe.

Představení dokážou vyprávět jazykem loutkového divadla velké příběhy světového dramatu: Višňový sad, Macbetha nebo Krále Leara. Beze slov, jen pohybem, hudbou, loutkami a hrou světel. Tento styl je vlastní i japonským legendám z časů Noriho dětství, o princezně Kaguye, Ninjovi nebo rybáři Urashimovi. Především dětem jsou pak určeny Noriho pohádky, zábavné, kouzelné, zářící jako jasné diamanty v černém lese.

Nori pravidelně vyučuje a vede workshopy ve školách v Evropě, Americe i Asii, např. DAMU (CZ), Stanford University, University of Chicago, Northwestern University (USA), London Puppetry School (UK) a další. Workshopy jsou zaměřeny na různé věkové skupiny od dětí, po mladé i starší profesionály i seniory.

Nori je členem UNIMA (Mezinárodní loutkářská unie), držitel Ceny Franze Kafky (1999), má jednu dceru Marii a spoustu kufrů plných loutek.

O představení

Plavali jste někdy v moři s rybou, která umí měnit tvar? A víte, kdo je rychlejší, zajíc nebo želva?Co se stane, když potká tři malá prasátka japonský vlk znalý HARA-KIRI? A znáte dojemný příběh o malé mořské víle?

Loutkář Nori Sawa ukazuje známé pohádky ve své vlastní, ozvláštněné verzi. Představení se skládá z několika krátkých samostatných pohádek. Některé příběhy jsou inspirované tradičními pohádkami, jiné vyprávějí legendy z japonské mytologie a občas si Nori vymýšlí pohádky úplně nové.